Agropallas na internetu: Proizvodnja kozjeg sira i mleka ima svoje tržište

27. juna 2021.

U emisiji Agropallas ove nedelje akcenat je stavljen na sam početak žetve pšenice i prinose koje poljoprivrednici mogu da očekuju. O tome je govorio prof. dr Miroslav Malešević sa novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo. Govorilo se o trenutnom stanju na jarim kulturama, pre svega kukuruzu. Obišli smo poljoprivredno gazdinstvo Trumbetašev na obodu Kikinde koje se bavi proizvodnjom kozjeg mleka i sira.

Prosečan prinos pšenice mogao bi biti ove godine oko pet i po tona po hektaru. Da li će se to ostvariti ili će očekivanja biti premašena zavisi od ostvarenja vremenske prognoze, jer se najavljuju vrućine do žetve, a usevi su u periodu intenzivne potrošnje vode. Od vremena u narednom periodu zavisi da li će prinosi biti rekordni ili prosečni. Potencijal kod pšenice je oko sedam tona po hektaru, ali će na kraju biti niži jer se do žetve očekuju vrućine. Kod uljane repice se očekuje prinos veći od prošlogodišnjeg, i pored zakorovljenosti na petini površina, i do tri i po tone po hektaru.

-Uz dobru cenu ove godine, sigurno da će poljoprivredni proizvođači biti zadovoljni sa ozimim usevima. Međutim, ono što izaziva zabrinutost jeste nedostatak padavina. Ove vrućine polako sve više i više smanjuju zalihe vlage u zemljištu, što može biti nepovoljno za jare useve ukoliko ne bude do kraja meseca nekih značajnijih padavina, jer oni sada ulaze u period intenzivne potrošnje vode – rekao je prof. dr Miroslav Malešević.

Stručnjaci početak žetve ječmova očekuju krajem sledeće nedelje, s obzirom na najavljeni porast temperatura, a u naredne dve nedelje i žetva uljane repice i pšenice.

U emisiji smo se osvrnuli na trenutno stanje na kukuruzu koji je proletos na području Kikinde zasejan na oko 30.000 hektara. O tome je govorio Goran Bekavac, sa NS insitituta:

-Kad bi se plaćao tehnološki kvalitet postojala bi i mogućnost da kukuruz plasiramo na druga tržišta po višoj ceni pa bi veća bila i zarada. Što se tiče vremenskih prilika, ako nema većih temperaturnih razlika u toku 24 časa, kao što je to u sadašnjem tropskom periodu, biljka nema vremena da se „restartuje“ i dolazi do ubrzanog zrenja i manjeg kvaliteta.Stručnjaci iz Instituta uveliko rade na vrstama sa genotipovima koji će biti u stanju da izdrže klimatske promene tj ekstremne temperature – rekao je Bekavac.

Veselin Trumbetašev, stočar iz Kikinde, nakon dugogodišnje proizvodnje ovaca, odlučio se za gajenje koza, rase fransucka alpina, tako da je u međuvremenu unapredio proizvodnju i proširio stado. Baveći se uporedo odgojem ovaca i koza, posle godinu dana, računica je pokazala da se proizvodnja koza znatno više isplati. Ispostavilo se da jedna koza samo u mleku vredi koliko dve i po ovce. To je bio jedan od razloga da se Trumbetašev maksimalno posveti francuskim alpinama.

-Kod mene na farmi, koza daje oko tri i po litre mleka dnevno, tako da imamo mesečnu proizvodnju od oko 6.000 litara. Ukupno imam 60 grla, na muži oko 55 komada jer broj s vremena na vreme varira. Tako da je to neka količina mleka kojom mi raspolažemo.Upustio sam se u priču oko mlekare baš zbog ovog vremena i pandemije kada su se ljudi ponovo okrenuli zdravoj ishrani, pa traže surutku, mleko i sir, tako da sam od prošle godine počeo prodaju i video sam da u Kikindi može da plasira 6.000 litara mleka bez problema. Vlasnik mlekare sa kojom sarađujem mi izlazi u susret tako što otkupi višak mleka koji ne mogu da prodam i svaki drugi dan mi odnosi mleko. Tako da sam potpuno zatvorio krug plasmana mleka kaže Trumbetašev.

Imajući u vidu da se proizvodnja koza pokazala kao dobra investicija, Trumbetašev je proiširio domaćinstvo i izgradio mlekaru. Mleko predaje mlekari na Fruškoj gori, dobrim delom prodaje od kuće, proizvodi sir i surutku. Potražnja je velika i praktično se sve naručeno proda dan kasnije. Potražnja za kozjim mlekom drastično je povećana u prethodnom periodu i kikindski stočari upravo vide priliku da se na tom polju organizuju i tržištu ponude i do 10.000 litara kozjeg mleka svakog drugog dana, tako da je po tome Severnobanatski okrug jedan od najboljih u zemlji. Sada traba tu priliku i iskoristiti.

Projekat Agropallas na internetu realizuje se zahvaljujući sredstvima Grada Kikinde, odobrenim u okviru Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja u 2021. godini. 

SMS Oglasi

Ukucajte OGL napravite razmak tekst vašeg oglasa i sve to pošaljite na 2399.
Oglasi se emituju 5 puta u toku dana, u sedećim terminima: 08:08, 10:10, 12:12, 15:15, 17:17.
Cena oglašavanja za jedan dan iznosi 300 din + PDV.